Yöresel Ürünler

 

Tablo reader up chevron

Yöresel Ürünler

Yöresel Ürünler Türkiye'de oldukça popüler gıda ürünleri arasında yer almaktadır. Sadece gıda olarak düşünmemek gerekli bir çok yöresel ürün bulunmaktadır. 

 

Urfa Yöresel ürünlerde en meşhur ürünlerdir. Genelde her şehir bu ürünleri çalıp kendi ürünleri olarak göstermektedir. Ürünler çok kaliteli olup Tüm Türkiye tarafından tüketilmektedir. Ancak kaliteli çok az insan yakalayabiliyor. Gerek fiyat gerek kalite olarak tercihleri karşılamadığını belirtmek lazım. 

 

Yöresel ürünler geniş ürün yelpazesi ile her ilin kendine has ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünleri saymakla bitmez.  Mesela Urfa'da isot bilinen en önemli ürünüdür. Dünyada benzeri olmayan bir üründür.  Gerek lezzeti gerekse gerekse yemeklere kattığı tad ile müthiş bir üründür. 

 

Biber Salçası

 

Biber salçası yine yöresel ürünler arasında yer alan en önemli ürünler arasında yer almaktadır. Biber salçası belli illerde üretilmektedir. Ancak yine en hası ve en kalitelisi Urfa'da bulunmaktadır.  normalde Kırmızı biber salçası kaynatma olarak yapılıyor.  

 

Ancak Urfa'da yapılan biber salçası güneş kurutması olarak yapılmaktadır.  Biber salçası satın almak için tıklayınız

 

Baharatlar

 

Baharatlar ise yine Anadolu'da geniş bir yere sahip, Yemeklere verdiği lezzetler nedeniyle çok tercih edilmektedir.  Gerek yemeklere verdiği lezzetler gerekse üretim şekli olarak yöresel ürünler tercih edilmektedir.  Baharatlar arasında kimyon, Kekik, Karabiber gibi ürünler gibi şehirlere özgü özel baharatlar da bulunmaktadır. Örneğin 7 çeşit baharat Urfa'ya has bir baharattır.  Baharatları satın alırken fabrikasyon değil  yöresel olmasına dikkat edin. Urfa Baharat  buradan bakabilir, güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz. 

 

 

Kuruyemiş

Kuruyemiş, yine baya meşhur ve her ilin kendine has kuruyemişleri bulunmaktadır.  Fındık, antep fıstığı yer fıstığı gibi ürünlerinin yanında Suriyelilerin gelmesi ile birlikte Suriye cipsi de artık kuruyemiş sınıfında yer almaktadır. 

 

Yöresel ürünler satın alırken dikkat etmeniz gereken sitenin hangi ilde faaliyet gösterdiğidir. Mümkün olduğunca o ilin merkezinde yer alan işletmelerde siparişlerinizi verin…

Comment Log in or Join Tablo to comment on this chapter...
~

You might like Mehmet's other books...